Aids Testi

AIDS TESTİ

AIDS hastalığının henüz bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır, öldürücüdür ve hızla yayılmaktadır. HIV virüsü bulaştıktan sonra ortaya çıkan AIDS belirtileri çok belirgin olmamaktadır. Bu belirtiler direkt olarak AIDS ’e özgü olmadığından diğer hastalıkların ve enfeksiyonların belirtileri ile karıştırılabilir. Eğer şüpheli bir cinsel temasınız olmuş ise HIV testi yaptırmak hem sizin hem de etrafınızdaki diğer insanlar için önem taşımaktadır. Birden fazla partner ile korunmasız cinsel ilişki yaşıyorsanız HIV testi yaptırmak daha da önem kazanmaktadır.

 

AIDS hastalığının sebebi olan HIV virüsünü tesbit etmeye yarayan bir çok aids testi ( hiv testi ) bulunmaktadır. HIV virüsünün vücuda girişinden itibaren bir kaç evre vardır, bu yazımızda; hangi evrede hangi aids testini yaptırmak gerektiği konusunda bilgiler bulacaksınız.

 

Merak edilen ve sıklıkla sorulan sorular şunlardır:

  • hangi hiv / aids testini yaptırmalıyım?
  • hangi hiv / aids testi en kısa sürede sonuç almamı sağlar?
  • hangi hiv / aids testi en doğru sonucu verir?

HIV virüsünün erken tanısı neden bu kadar önemli?

HIV ile enfekte olmuş bir kişi ilk başlarda diğer bir çok hastalığa benzeyen belirtiler gösterir ( grip, nezle, kansızlık, ateş, yorgunluk, başağrısı, ishal vs. ) Bu belirtiler direkt olarak AIDS ’e özgü olmadığından diğer hastalıkların ve enfeksiyonların belirtileri ile karıştırılabilir ve hastalık kaptığını anlamayan kişi hem tedavisini geciktirmiş olur hem de aktif olarak başkalarına virüs bulaştırabilir. Virüsle mücadele etmek için en iyi zaman enfeksiyonun ilk başladığı dönemdir.

 

Tanı ve veya tedavideki gecikme ile;

  • Virüs kendisini yenileyebilir
  • Mutasyonlar oluşabilir
  • Bağışıklık sisteminde gizlice yayılabilir.

Bir çok doktor erken teşhisde bu sürenin müdahale için ideal bir zaman olduğunu düşünürler, çünkü ilerleyen zaman içinde enfeksiyonun bağışıklık sistemine daha fazla zarar vereceğine ve böylece HIV’e karşı daha az yanıt verilebileceğine inanmaktadırlar.

 

Aids testi hakkında daha detaylı bilgi almak, aids testi yaptırmak veya aids testi fiyatı öğrenmek için İstanbul Laboratuvarları

444 7 522

numaralı çağrı merkezimizi aramanız yeterlidir.

 

İstanbul Laboratuvarları Şubelerinde; Aşağıdaki HIV Testi ( AIDS Testi ) yöntemlerinin tümü çalışılmaktadır.