HIV RNA Pcr Testi

HIV tanısında en erken ve en sağlıklı bilgiyi “HIV RNA PCR testi” verir. Bu test ile virüsün genetik yapısı çoğaltılarak ölçülebilir ve tanımlanabilir duruma getirilir. Bu test ile henüz antikor oluşmadan HIV virüsünü kanda yakalama şansı vardır. Şüpheli temastan ortalama 10 gün sonra HIV PCR testi ile kanda virüs varlığı saptanabilmektedir. 28.günden itibaren PCR testinin virüsü saptama duyarlılığı %98-100 gibi yüksek orana ulaşmaktadır.

 

HIV RNA testi son derece hassas bir PCR (Polymerase Chain Reaction) testidir. Alanında uzmanlaşmış Mikrobiyoloji laboratuvarlarında çalışılmaktadır.

 

En erken HIV enfeksiyonu tanısı koyduran sağlıklı bir tahlil yöntemidir. Şüpheli temasın 10.gününde saptanabilecek tek bulgu HIV RNA pozitifliğidir.

Bu testin farkı nedir?

Bu testin diğerlerinden farkı; diğer testler gibi antikor veya antijen araştırması yapmamaktadır, direkt olarak HIV virüsünü araştırmaktadır. HIV RNA testi ile HIV virüsünün genetik yapısı çoğaltılır ve virusun RNA ları ölçülecek ve saptanılacak seviyelere getirilir.

 

HIV enfeksiyonunun bulaşmasından sonra ortalama 9 ile 11 gün arasında virusun RNA ları kanda saptanabilmektedir. Şüpheli ilişkiden sonraki 28.günden itibaren % 100 lere varan oranlarda kesin tanı koydurmaktadır. Ancak bu metot diğer testlere göre çok daha pahalı ve uygulaması zahmetli bir testtir. PCR testi konusunda deneyimli laboratuvar uzman ve çalışanlarınca uygulanması büyük önem taşımaktadır.

 

HIV RNA Testi fiyat bilgisi almak için İstanbul Laboratuvarları danışma hattımız olan 444 7 522 nolu telefonu arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

HIV RNA Testi sonuçlarınıza ulaşma yolları: